See aivot on Wiktionary
{
"derived": [
{
"_dis1": "0 0",
"word": "aivoitus"
},
{
"_dis1": "0 0",
"word": "aivosto"
},
{
"_dis1": "0 0",
"word": "aivoton"
},
{
"_dis1": "0 0",
"word": "ottaa aivoon"
}
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "urj-fin-pro",
"3": "*aivo"
},
"expansion": "Proto-Finnic *aivo",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "urj-pro",
"3": "*ajŋe"
},
"expansion": "Proto-Uralic *ajŋe",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "et",
"2": "aju",
"3": "",
"4": "brain, mind"
},
"expansion": "Estonian aju (“brain, mind”)",
"name": "cog"
},
{
"args": {
"1": "mdf",
"2": "уй",
"3": "",
"4": "brain"
},
"expansion": "Moksha уй (uj, “brain”)",
"name": "cog"
},
{
"args": {
"1": "hu",
"2": "agy",
"3": "",
"4": "brain"
},
"expansion": "Hungarian agy (“brain”)",
"name": "cog"
}
],
"etymology_text": "From Proto-Finnic *aivo, from Proto-Uralic *ajŋe. Cognates include Estonian aju (“brain, mind”), Moksha уй (uj, “brain”) and Hungarian agy (“brain”).",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "1/valo",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aivot",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aivot",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aivot",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aivojen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aivoja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aivoissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "aivoista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "aivoihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aivoilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "aivoilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "aivoille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "aivoina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "aivoiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aivoitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "aivoin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "1/valo",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aivoni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aivoni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aivoni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aivojeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aivojani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aivoissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "aivoistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "aivoihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aivoillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "aivoiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "aivoilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "aivoinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "aivoikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aivoittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "aivoineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aivosi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aivosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aivosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aivojesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aivojasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aivoissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "aivoistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "aivoihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aivoillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "aivoiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "aivoillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "aivoinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "aivoiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aivoittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "aivoinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aivomme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aivomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aivomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aivojemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aivojamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aivoissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "aivoistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "aivoihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aivoillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "aivoiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "aivoillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "aivoinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "aivoiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aivoittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "aivoinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aivonne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aivonne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aivonne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aivojenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aivojanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aivoissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "aivoistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "aivoihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aivoillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "aivoiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "aivoillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "aivoinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "aivoiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aivoittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "aivoinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aivonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aivonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aivonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aivojensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aivojaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aivojansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aivoissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aivoissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "aivoistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "aivoistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "aivoihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aivoillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aivoillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "aivoiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "aivoiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "aivoilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "aivoillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "aivoinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "aivoinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "aivoikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "aivoiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aivoittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aivoittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "aivoineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "aivoinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "pluralia tantum",
"g": "p",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "aivot pl",
"name": "head"
},
{
"args": {
"plonly": "true"
},
"expansion": "aivot pl",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "aiv",
"2": "",
"3": "",
"4": "o",
"5": "a",
"n": "pl"
},
"name": "fi-decl-valo"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [],
"examples": [
{
"bold_text_offsets": [
[
0,
4
]
],
"bold_translation_offsets": [
[
0,
8
]
],
"english": "cerebral hemorrhage",
"text": "aivoverenvuoto",
"translation": "cerebral hemorrhage",
"type": "example"
},
{
"bold_text_offsets": [
[
0,
4
]
],
"bold_translation_offsets": [
[
0,
5
]
],
"english": "brain tumor",
"text": "aivokasvain",
"translation": "brain tumor",
"type": "example"
}
],
"glosses": [
"brain (organ)"
],
"id": "en-aivot-fi-noun-CBCVujxg",
"links": [
[
"brain",
"brain"
]
],
"synonyms": [
{
"word": "ajukoppa"
}
],
"tags": [
"plural"
]
},
{
"categories": [
{
"_dis": "14 86",
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "27 73",
"kind": "other",
"name": "Finnish pluralia tantum",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "31 69",
"kind": "other",
"name": "Finnish valo-type nominals",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "20 80",
"kind": "other",
"name": "Pages with 3 entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "21 79",
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "6 94",
"kind": "other",
"langcode": "fi",
"name": "Body parts",
"orig": "fi:Body parts",
"parents": [
"Anatomy"
],
"source": "w+disamb"
}
],
"derived": [
{
"_dis1": "0 100",
"sense": "compounds",
"word": "aivoaine"
},
{
"_dis1": "0 100",
"sense": "compounds",
"word": "aivoedeema"
},
{
"_dis1": "0 100",
"sense": "compounds",
"word": "aivofilmi"
},
{
"_dis1": "0 100",
"sense": "compounds",
"word": "aivohalvaus"
},
{
"_dis1": "0 100",
"sense": "compounds",
"word": "aivohaveri"
},
{
"_dis1": "0 100",
"sense": "compounds",
"word": "aivohermo"
},
{
"_dis1": "0 100",
"sense": "compounds",
"word": "aivoinfarkti"
},
{
"_dis1": "0 100",
"sense": "compounds",
"word": "aivoinvalidi"
},
{
"_dis1": "0 100",
"sense": "compounds",
"word": "aivojenpesu"
},
{
"_dis1": "0 100",
"sense": "compounds",
"word": "aivojumppa"
},
{
"_dis1": "0 100",
"sense": "compounds",
"word": "aivojuovio"
},
{
"_dis1": "0 100",
"sense": "compounds",
"word": "aivokaari"
},
{
"_dis1": "0 100",
"sense": "compounds",
"word": "aivokalvo"
},
{
"_dis1": "0 100",
"sense": "compounds",
"word": "aivokammio"
},
{
"_dis1": "0 100",
"sense": "compounds",
"word": "aivokapasiteetti"
},
{
"_dis1": "0 100",
"sense": "compounds",
"word": "aivokasvain"
},
{
"_dis1": "0 100",
"sense": "compounds",
"word": "aivokierto"
},
{
"_dis1": "0 100",
"sense": "compounds",
"word": "aivokirurgi"
},
{
"_dis1": "0 100",
"sense": "compounds",
"word": "aivokontuusio"
},
{
"_dis1": "0 100",
"sense": "compounds",
"word": "aivokoppa"
},
{
"_dis1": "0 100",
"sense": "compounds",
"word": "aivokoralli"
},
{
"_dis1": "0 100",
"sense": "compounds",
"word": "aivokudos"
},
{
"_dis1": "0 100",
"sense": "compounds",
"word": "aivokuolema"
},
{
"_dis1": "0 100",
"sense": "compounds",
"word": "aivokuollut"
},
{
"_dis1": "0 100",
"sense": "compounds",
"word": "aivokuori"
},
{
"_dis1": "0 100",
"sense": "compounds",
"word": "aivokuorukka"
},
{
"_dis1": "0 100",
"sense": "compounds",
"word": "aivokurkiainen"
},
{
"_dis1": "0 100",
"sense": "compounds",
"word": "aivokuume"
},
{
"_dis1": "0 100",
"sense": "compounds",
"word": "aivokuva"
},
{
"_dis1": "0 100",
"sense": "compounds",
"word": "aivokuvaus"
},
{
"_dis1": "0 100",
"sense": "compounds",
"word": "aivokäyrä"
},
{
"_dis1": "0 100",
"sense": "compounds",
"word": "aivokääpiö"
},
{
"_dis1": "0 100",
"sense": "compounds",
"word": "aivolaskimo"
},
{
"_dis1": "0 100",
"sense": "compounds",
"word": "aivoleikkaus"
},
{
"_dis1": "0 100",
"sense": "compounds",
"word": "aivolisäke"
},
{
"_dis1": "0 100",
"sense": "compounds",
"word": "aivolohko"
},
{
"_dis1": "0 100",
"sense": "compounds",
"word": "aivolymfooma"
},
{
"_dis1": "0 100",
"sense": "compounds",
"word": "aivomato"
},
{
"_dis1": "0 100",
"sense": "compounds",
"word": "aivomuuri"
},
{
"_dis1": "0 100",
"sense": "compounds",
"word": "aivomätä"
},
{
"_dis1": "0 100",
"sense": "compounds",
"word": "aivoneste"
},
{
"_dis1": "0 100",
"sense": "compounds",
"word": "aivonystyrä"
},
{
"_dis1": "0 100",
"sense": "compounds",
"word": "aivopaine"
},
{
"_dis1": "0 100",
"sense": "compounds",
"word": "aivopaise"
},
{
"_dis1": "0 100",
"sense": "compounds",
"word": "aivoperäinen"
},
{
"_dis1": "0 100",
"sense": "compounds",
"word": "aivopestä"
},
{
"_dis1": "0 100",
"sense": "compounds",
"word": "aivopesu"
},
{
"_dis1": "0 100",
"sense": "compounds",
"word": "aivopieru"
},
{
"_dis1": "0 100",
"sense": "compounds",
"word": "aivopoimu"
},
{
"_dis1": "0 100",
"sense": "compounds",
"word": "aivopuolisko"
},
{
"_dis1": "0 100",
"sense": "compounds",
"word": "aivopähkinä"
},
{
"_dis1": "0 100",
"sense": "compounds",
"word": "aivopöhö"
},
{
"_dis1": "0 100",
"sense": "compounds",
"word": "aivorakkula"
},
{
"_dis1": "0 100",
"sense": "compounds",
"word": "aivoriihi"
},
{
"_dis1": "0 100",
"sense": "compounds",
"word": "aivoruhje"
},
{
"_dis1": "0 100",
"sense": "compounds",
"word": "aivorunko"
},
{
"_dis1": "0 100",
"sense": "compounds",
"word": "aivosaari"
},
{
"_dis1": "0 100",
"sense": "compounds",
"word": "aivosairaus"
},
{
"_dis1": "0 100",
"sense": "compounds",
"word": "aivo-selkäydinneste"
},
{
"_dis1": "0 100",
"sense": "compounds",
"word": "aivoselkäydinneste"
},
{
"_dis1": "0 100",
"sense": "compounds",
"word": "aivosilta"
},
{
"_dis1": "0 100",
"sense": "compounds",
"word": "aivosirppi"
},
{
"_dis1": "0 100",
"sense": "compounds",
"word": "aivosolu"
},
{
"_dis1": "0 100",
"sense": "compounds",
"word": "aivosolukko"
},
{
"_dis1": "0 100",
"sense": "compounds",
"word": "aivosumu"
},
{
"_dis1": "0 100",
"sense": "compounds",
"word": "aivosyntyinen"
},
{
"_dis1": "0 100",
"sense": "compounds",
"word": "aivosyylä"
},
{
"_dis1": "0 100",
"sense": "compounds",
"word": "aivosyöpä"
},
{
"_dis1": "0 100",
"sense": "compounds",
"word": "aivosähkö"
},
{
"_dis1": "0 100",
"sense": "compounds",
"word": "aivosähköhäiriö"
},
{
"_dis1": "0 100",
"sense": "compounds",
"word": "aivosähkökäyrä"
},
{
"_dis1": "0 100",
"sense": "compounds",
"word": "aivotauti"
},
{
"_dis1": "0 100",
"sense": "compounds",
"word": "aivoteltta"
},
{
"_dis1": "0 100",
"sense": "compounds",
"word": "aivoterveys"
},
{
"_dis1": "0 100",
"sense": "compounds",
"word": "aivotiede"
},
{
"_dis1": "0 100",
"sense": "compounds",
"word": "aivotieteilijä"
},
{
"_dis1": "0 100",
"sense": "compounds",
"word": "aivotoiminta"
},
{
"_dis1": "0 100",
"sense": "compounds",
"word": "aivotreeni"
},
{
"_dis1": "0 100",
"sense": "compounds",
"word": "aivotrusti"
},
{
"_dis1": "0 100",
"sense": "compounds",
"word": "aivotulehdus"
},
{
"_dis1": "0 100",
"sense": "compounds",
"word": "aivotuonti"
},
{
"_dis1": "0 100",
"sense": "compounds",
"word": "aivoturso"
},
{
"_dis1": "0 100",
"sense": "compounds",
"word": "aivoturvotus"
},
{
"_dis1": "0 100",
"sense": "compounds",
"word": "aivotutkija"
},
{
"_dis1": "0 100",
"sense": "compounds",
"word": "aivotutkimus"
},
{
"_dis1": "0 100",
"sense": "compounds",
"word": "aivotyrä"
},
{
"_dis1": "0 100",
"sense": "compounds",
"word": "aivotyö"
},
{
"_dis1": "0 100",
"sense": "compounds",
"word": "aivotärähdys"
},
{
"_dis1": "0 100",
"sense": "compounds",
"word": "aivouurre"
},
{
"_dis1": "0 100",
"sense": "compounds",
"word": "aivovaltimo"
},
{
"_dis1": "0 100",
"sense": "compounds",
"word": "aivovamma"
},
{
"_dis1": "0 100",
"sense": "compounds",
"word": "aivovammainen"
},
{
"_dis1": "0 100",
"sense": "compounds",
"word": "aivovaurio"
},
{
"_dis1": "0 100",
"sense": "compounds",
"word": "aivoverenkierto"
},
{
"_dis1": "0 100",
"sense": "compounds",
"word": "aivoverenvuoto"
},
{
"_dis1": "0 100",
"sense": "compounds",
"word": "aivoveritulppa"
},
{
"_dis1": "0 100",
"sense": "compounds",
"word": "aivoverkosto"
},
{
"_dis1": "0 100",
"sense": "compounds",
"word": "aivovienti"
},
{
"_dis1": "0 100",
"sense": "compounds",
"word": "aivovoimistelu"
},
{
"_dis1": "0 100",
"sense": "compounds",
"word": "aivovuoto"
},
{
"_dis1": "0 100",
"sense": "compounds",
"word": "aivovyö"
},
{
"_dis1": "0 100",
"sense": "compounds",
"word": "aivoödeema"
},
{
"_dis1": "0 100",
"sense": "compounds",
"word": "etuaivot"
},
{
"_dis1": "0 100",
"sense": "compounds",
"word": "ihmisaivot"
},
{
"_dis1": "0 100",
"sense": "compounds",
"word": "isoaivot"
},
{
"_dis1": "0 100",
"sense": "compounds",
"word": "isot aivot"
},
{
"_dis1": "0 100",
"sense": "compounds",
"word": "isotaivot"
},
{
"_dis1": "0 100",
"sense": "compounds",
"word": "kananaivo"
},
{
"_dis1": "0 100",
"sense": "compounds",
"word": "kananaivoinen"
},
{
"_dis1": "0 100",
"sense": "compounds",
"word": "keskiaivot"
},
{
"_dis1": "0 100",
"sense": "compounds",
"word": "liskoaivot"
},
{
"_dis1": "0 100",
"sense": "compounds",
"word": "pikkuaivomato"
},
{
"_dis1": "0 100",
"sense": "compounds",
"word": "pikkuaivot"
},
{
"_dis1": "0 100",
"sense": "compounds",
"word": "pikkuaivoteltta"
},
{
"_dis1": "0 100",
"sense": "compounds",
"word": "putkiaivo"
},
{
"_dis1": "0 100",
"sense": "compounds",
"word": "puutiaisaivokuume"
},
{
"_dis1": "0 100",
"sense": "compounds",
"word": "pääteaivot"
},
{
"_dis1": "0 100",
"sense": "compounds",
"word": "sähköaivo"
},
{
"_dis1": "0 100",
"sense": "compounds",
"word": "taka-aivot"
},
{
"_dis1": "0 100",
"sense": "compounds",
"word": "taliaivo"
},
{
"_dis1": "0 100",
"sense": "compounds",
"word": "veri-aivoeste"
},
{
"_dis1": "0 100",
"sense": "compounds",
"word": "väliaivot"
}
],
"glosses": [
"brains, grey matter (ability to think)"
],
"id": "en-aivot-fi-noun-M39n7gOE",
"links": [
[
"brains",
"brains"
],
[
"grey matter",
"grey matter"
]
],
"tags": [
"plural"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈɑi̯ʋot/"
},
{
"ipa": "[ˈɑ̝i̯ʋo̞t̪]"
},
{
"rhymes": "-ɑiʋot"
}
],
"word": "aivot"
}
{
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "izh",
"2": "noun form"
},
"expansion": "aivot",
"name": "head"
}
],
"hyphenation": [
"ai‧vot"
],
"hyphenations": [
{
"parts": [
"ai‧vot"
]
}
],
"lang": "Ingrian",
"lang_code": "izh",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Ingrian entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 3 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"form_of": [
{
"extra": "brains",
"word": "aivo"
}
],
"glosses": [
"nominative plural of aivo: brains"
],
"id": "en-aivot-izh-noun-tkZViZdo",
"links": [
[
"aivo",
"aivo#Ingrian"
],
[
"brains",
"brains"
]
],
"tags": [
"form-of",
"nominative",
"plural"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈɑi̯ʋot/",
"tags": [
"Ala-Laukaa"
]
},
{
"ipa": "[ˈɑi̯ʋŏ̞d]",
"tags": [
"Ala-Laukaa"
]
},
{
"ipa": "/ˈɑi̯ʋot/",
"tags": [
"Soikkola"
]
},
{
"ipa": "[ˈɑi̯ʋo̞d̥]",
"tags": [
"Soikkola"
]
},
{
"rhymes": "-ɑi̯ʋot"
}
],
"word": "aivot"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "krl",
"2": "urj-fin-pro",
"3": "*aivo",
"4": "*aivot"
},
"expansion": "Proto-Finnic *aivot",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "aivot"
},
"expansion": "Finnish aivot",
"name": "cog"
},
{
"args": {
"1": "vep",
"2": "aivod"
},
"expansion": "Veps aivod",
"name": "cog"
}
],
"etymology_text": "From Proto-Finnic *aivot. Cognates include Finnish aivot and Veps aivod.",
"forms": [
{
"form": "aivojen",
"tags": [
"genitive"
]
},
{
"form": "aivoloin",
"tags": [
"genitive"
]
},
{
"form": "aivoja",
"tags": [
"partitive"
]
},
{
"form": "aivoloida",
"tags": [
"partitive"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "krl-decl-table",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "1/tyttö",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aivojen",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aivoja",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aivoloih",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "aivoloissa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aivoloista",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "aivoloilla",
"source": "declension",
"tags": [
"elative"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aivoloilta",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "aivoloiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "aivoloina",
"source": "declension",
"tags": [
"translative"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "aivoloineh",
"source": "declension",
"tags": [
"essive"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "aivoloitta",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "{{{25}}}",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive"
]
},
{
"form": "aivot",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"prolative"
]
},
{
"form": "{{{26}}}",
"source": "declension",
"tags": [
"prolative"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "{{{27}}}",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "krl-decl-table",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "1/tyttö",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aivoloin",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aivoloida",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aivoloih",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "aivoloissa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aivoloista",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "aivoloilla",
"source": "declension",
"tags": [
"elative"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aivoloilda",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "aivoloiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "aivoloina",
"source": "declension",
"tags": [
"translative"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "aivoloinke",
"source": "declension",
"tags": [
"essive"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "aivoloitta",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "{{{25}}}",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive"
]
},
{
"form": "aivot",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"prolative"
]
},
{
"form": "{{{26}}}",
"source": "declension",
"tags": [
"prolative"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "{{{27}}}",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "krl-decl-poss",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "aivoni",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"possessive"
]
},
{
"form": "aivoš",
"source": "declension",
"tags": [
"possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "aivoh",
"source": "declension",
"tags": [
"possessive",
"third-person"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "krl",
"10": "",
"11": "",
"12": "",
"2": "nouns",
"3": "genitive",
"4": "aivojen//aivoloin",
"5": "",
"6": "",
"7": "partitive",
"8": "aivoja//aivoloida",
"9": "",
"cat2": "",
"f1request": "1",
"f3request": "1",
"head": ""
},
"expansion": "aivot (genitive aivojen /aivoloin, partitive aivoja /aivoloida)",
"name": "head"
},
{
"args": {
"1": "aivojen//aivoloin",
"2": "aivoja//aivoloida"
},
"expansion": "aivot (genitive aivojen /aivoloin, partitive aivoja /aivoloida)",
"name": "krl-noun"
},
{
"args": {
"1": "krl",
"2": "plural only"
},
"expansion": "(plural only)",
"name": "tlb"
}
],
"hyphenations": [
{
"parts": [
"ai",
"vot"
]
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "-",
"10": "-",
"11": "-",
"12": "-",
"13": "aivot",
"14": "aivojen",
"15": "aivoja",
"16": "aivoloih",
"17": "aivoloissa",
"18": "aivoloista",
"19": "aivoloilla",
"2": "-",
"20": "aivoloilta",
"21": "aivoloiksi",
"22": "aivoloina",
"23": "aivoloineh",
"24": "aivoloitta",
"3": "-",
"4": "-",
"5": "-",
"6": "-",
"7": "-",
"8": "-",
"9": "-",
"t": "V",
"type": "type 1/<i class=\"Latn mention\" lang=\"krl\">tyttö</i>, no gradation"
},
"name": "krl-decl-table"
},
{
"args": {
"1": "-",
"10": "-",
"11": "-",
"12": "-",
"13": "aivot",
"14": "aivoloin",
"15": "aivoloida",
"16": "aivoloih",
"17": "aivoloissa",
"18": "aivoloista",
"19": "aivoloilla",
"2": "-",
"20": "aivoloilda",
"21": "aivoloiksi",
"22": "aivoloina",
"23": "aivoloinke",
"24": "aivoloitta",
"3": "-",
"4": "-",
"5": "-",
"6": "-",
"7": "-",
"8": "-",
"9": "-",
"t": "T",
"type": "type 1/<i class=\"Latn mention\" lang=\"krl\">tyttö</i>, no gradation"
},
"name": "krl-decl-table"
},
{
"args": {
"1": "aivo"
},
"name": "krl-decl-poss"
}
],
"lang": "Karelian",
"lang_code": "krl",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Karelian entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Karelian pluralia tantum",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "North Karelian",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages using invalid parameters when calling Template:krl-decl-table",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 3 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"langcode": "krl",
"name": "Organs",
"orig": "krl:Organs",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"brains"
],
"id": "en-aivot-krl-noun-RN6bewNr",
"links": [
[
"brain",
"brain"
]
],
"raw_glosses": [
"(North Karelian or dialectal) brains"
],
"synonyms": [
{
"sense": "South Karelian",
"word": "mozgut"
}
],
"tags": [
"plural",
"plural-only"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈɑi̯ʋot/"
}
],
"word": "aivot"
}
{
"categories": [
"Finnish 2-syllable words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish lemmas",
"Finnish nouns",
"Finnish pluralia tantum",
"Finnish terms derived from Proto-Finnic",
"Finnish terms derived from Proto-Uralic",
"Finnish terms inherited from Proto-Finnic",
"Finnish terms inherited from Proto-Uralic",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Finnish valo-type nominals",
"Pages with 3 entries",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/ɑiʋot",
"Rhymes:Finnish/ɑiʋot/2 syllables",
"fi:Body parts"
],
"derived": [
{
"word": "aivoitus"
},
{
"word": "aivosto"
},
{
"word": "aivoton"
},
{
"word": "ottaa aivoon"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "aivoaine"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "aivoedeema"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "aivofilmi"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "aivohalvaus"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "aivohaveri"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "aivohermo"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "aivoinfarkti"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "aivoinvalidi"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "aivojenpesu"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "aivojumppa"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "aivojuovio"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "aivokaari"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "aivokalvo"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "aivokammio"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "aivokapasiteetti"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "aivokasvain"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "aivokierto"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "aivokirurgi"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "aivokontuusio"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "aivokoppa"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "aivokoralli"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "aivokudos"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "aivokuolema"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "aivokuollut"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "aivokuori"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "aivokuorukka"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "aivokurkiainen"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "aivokuume"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "aivokuva"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "aivokuvaus"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "aivokäyrä"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "aivokääpiö"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "aivolaskimo"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "aivoleikkaus"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "aivolisäke"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "aivolohko"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "aivolymfooma"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "aivomato"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "aivomuuri"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "aivomätä"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "aivoneste"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "aivonystyrä"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "aivopaine"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "aivopaise"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "aivoperäinen"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "aivopestä"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "aivopesu"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "aivopieru"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "aivopoimu"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "aivopuolisko"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "aivopähkinä"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "aivopöhö"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "aivorakkula"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "aivoriihi"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "aivoruhje"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "aivorunko"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "aivosaari"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "aivosairaus"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "aivo-selkäydinneste"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "aivoselkäydinneste"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "aivosilta"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "aivosirppi"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "aivosolu"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "aivosolukko"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "aivosumu"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "aivosyntyinen"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "aivosyylä"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "aivosyöpä"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "aivosähkö"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "aivosähköhäiriö"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "aivosähkökäyrä"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "aivotauti"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "aivoteltta"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "aivoterveys"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "aivotiede"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "aivotieteilijä"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "aivotoiminta"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "aivotreeni"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "aivotrusti"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "aivotulehdus"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "aivotuonti"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "aivoturso"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "aivoturvotus"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "aivotutkija"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "aivotutkimus"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "aivotyrä"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "aivotyö"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "aivotärähdys"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "aivouurre"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "aivovaltimo"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "aivovamma"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "aivovammainen"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "aivovaurio"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "aivoverenkierto"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "aivoverenvuoto"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "aivoveritulppa"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "aivoverkosto"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "aivovienti"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "aivovoimistelu"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "aivovuoto"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "aivovyö"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "aivoödeema"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "etuaivot"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "ihmisaivot"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "isoaivot"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "isot aivot"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "isotaivot"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "kananaivo"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "kananaivoinen"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "keskiaivot"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "liskoaivot"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "pikkuaivomato"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "pikkuaivot"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "pikkuaivoteltta"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "putkiaivo"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "puutiaisaivokuume"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "pääteaivot"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "sähköaivo"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "taka-aivot"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "taliaivo"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "veri-aivoeste"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "väliaivot"
}
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "urj-fin-pro",
"3": "*aivo"
},
"expansion": "Proto-Finnic *aivo",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "urj-pro",
"3": "*ajŋe"
},
"expansion": "Proto-Uralic *ajŋe",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "et",
"2": "aju",
"3": "",
"4": "brain, mind"
},
"expansion": "Estonian aju (“brain, mind”)",
"name": "cog"
},
{
"args": {
"1": "mdf",
"2": "уй",
"3": "",
"4": "brain"
},
"expansion": "Moksha уй (uj, “brain”)",
"name": "cog"
},
{
"args": {
"1": "hu",
"2": "agy",
"3": "",
"4": "brain"
},
"expansion": "Hungarian agy (“brain”)",
"name": "cog"
}
],
"etymology_text": "From Proto-Finnic *aivo, from Proto-Uralic *ajŋe. Cognates include Estonian aju (“brain, mind”), Moksha уй (uj, “brain”) and Hungarian agy (“brain”).",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "1/valo",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aivot",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aivot",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aivot",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aivojen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aivoja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aivoissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "aivoista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "aivoihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aivoilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "aivoilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "aivoille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "aivoina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "aivoiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aivoitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "aivoin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "1/valo",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aivoni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aivoni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aivoni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aivojeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aivojani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aivoissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "aivoistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "aivoihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aivoillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "aivoiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "aivoilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "aivoinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "aivoikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aivoittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "aivoineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aivosi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aivosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aivosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aivojesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aivojasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aivoissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "aivoistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "aivoihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aivoillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "aivoiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "aivoillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "aivoinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "aivoiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aivoittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "aivoinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aivomme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aivomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aivomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aivojemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aivojamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aivoissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "aivoistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "aivoihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aivoillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "aivoiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "aivoillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "aivoinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "aivoiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aivoittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "aivoinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aivonne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aivonne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aivonne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aivojenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aivojanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aivoissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "aivoistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "aivoihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aivoillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "aivoiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "aivoillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "aivoinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "aivoiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aivoittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "aivoinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aivonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aivonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aivonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aivojensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aivojaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aivojansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aivoissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aivoissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "aivoistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "aivoistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "aivoihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aivoillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aivoillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "aivoiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "aivoiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "aivoilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "aivoillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "aivoinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "aivoinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "aivoikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "aivoiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aivoittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aivoittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "aivoineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "aivoinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "pluralia tantum",
"g": "p",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "aivot pl",
"name": "head"
},
{
"args": {
"plonly": "true"
},
"expansion": "aivot pl",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "aiv",
"2": "",
"3": "",
"4": "o",
"5": "a",
"n": "pl"
},
"name": "fi-decl-valo"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish terms with usage examples"
],
"examples": [
{
"bold_text_offsets": [
[
0,
4
]
],
"bold_translation_offsets": [
[
0,
8
]
],
"english": "cerebral hemorrhage",
"text": "aivoverenvuoto",
"translation": "cerebral hemorrhage",
"type": "example"
},
{
"bold_text_offsets": [
[
0,
4
]
],
"bold_translation_offsets": [
[
0,
5
]
],
"english": "brain tumor",
"text": "aivokasvain",
"translation": "brain tumor",
"type": "example"
}
],
"glosses": [
"brain (organ)"
],
"links": [
[
"brain",
"brain"
]
],
"synonyms": [
{
"word": "ajukoppa"
}
],
"tags": [
"plural"
]
},
{
"glosses": [
"brains, grey matter (ability to think)"
],
"links": [
[
"brains",
"brains"
],
[
"grey matter",
"grey matter"
]
],
"tags": [
"plural"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈɑi̯ʋot/"
},
{
"ipa": "[ˈɑ̝i̯ʋo̞t̪]"
},
{
"rhymes": "-ɑiʋot"
}
],
"word": "aivot"
}
{
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "izh",
"2": "noun form"
},
"expansion": "aivot",
"name": "head"
}
],
"hyphenation": [
"ai‧vot"
],
"hyphenations": [
{
"parts": [
"ai‧vot"
]
}
],
"lang": "Ingrian",
"lang_code": "izh",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Ingrian entries with incorrect language header",
"Ingrian non-lemma forms",
"Ingrian noun forms",
"Ingrian terms with IPA pronunciation",
"Pages with 3 entries",
"Pages with entries",
"Rhymes:Ingrian/ɑi̯ʋot",
"Rhymes:Ingrian/ɑi̯ʋot/2 syllables"
],
"form_of": [
{
"extra": "brains",
"word": "aivo"
}
],
"glosses": [
"nominative plural of aivo: brains"
],
"links": [
[
"aivo",
"aivo#Ingrian"
],
[
"brains",
"brains"
]
],
"tags": [
"form-of",
"nominative",
"plural"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈɑi̯ʋot/",
"tags": [
"Ala-Laukaa"
]
},
{
"ipa": "[ˈɑi̯ʋŏ̞d]",
"tags": [
"Ala-Laukaa"
]
},
{
"ipa": "/ˈɑi̯ʋot/",
"tags": [
"Soikkola"
]
},
{
"ipa": "[ˈɑi̯ʋo̞d̥]",
"tags": [
"Soikkola"
]
},
{
"rhymes": "-ɑi̯ʋot"
}
],
"word": "aivot"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "krl",
"2": "urj-fin-pro",
"3": "*aivo",
"4": "*aivot"
},
"expansion": "Proto-Finnic *aivot",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "aivot"
},
"expansion": "Finnish aivot",
"name": "cog"
},
{
"args": {
"1": "vep",
"2": "aivod"
},
"expansion": "Veps aivod",
"name": "cog"
}
],
"etymology_text": "From Proto-Finnic *aivot. Cognates include Finnish aivot and Veps aivod.",
"forms": [
{
"form": "aivojen",
"tags": [
"genitive"
]
},
{
"form": "aivoloin",
"tags": [
"genitive"
]
},
{
"form": "aivoja",
"tags": [
"partitive"
]
},
{
"form": "aivoloida",
"tags": [
"partitive"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "krl-decl-table",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "1/tyttö",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aivojen",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aivoja",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aivoloih",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "aivoloissa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aivoloista",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "aivoloilla",
"source": "declension",
"tags": [
"elative"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aivoloilta",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "aivoloiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "aivoloina",
"source": "declension",
"tags": [
"translative"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "aivoloineh",
"source": "declension",
"tags": [
"essive"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "aivoloitta",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "{{{25}}}",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive"
]
},
{
"form": "aivot",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"prolative"
]
},
{
"form": "{{{26}}}",
"source": "declension",
"tags": [
"prolative"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "{{{27}}}",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "krl-decl-table",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "1/tyttö",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aivoloin",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aivoloida",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aivoloih",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "aivoloissa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aivoloista",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "aivoloilla",
"source": "declension",
"tags": [
"elative"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aivoloilda",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "aivoloiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "aivoloina",
"source": "declension",
"tags": [
"translative"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "aivoloinke",
"source": "declension",
"tags": [
"essive"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "aivoloitta",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "{{{25}}}",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive"
]
},
{
"form": "aivot",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"prolative"
]
},
{
"form": "{{{26}}}",
"source": "declension",
"tags": [
"prolative"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "{{{27}}}",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "krl-decl-poss",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "aivoni",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"possessive"
]
},
{
"form": "aivoš",
"source": "declension",
"tags": [
"possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "aivoh",
"source": "declension",
"tags": [
"possessive",
"third-person"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "krl",
"10": "",
"11": "",
"12": "",
"2": "nouns",
"3": "genitive",
"4": "aivojen//aivoloin",
"5": "",
"6": "",
"7": "partitive",
"8": "aivoja//aivoloida",
"9": "",
"cat2": "",
"f1request": "1",
"f3request": "1",
"head": ""
},
"expansion": "aivot (genitive aivojen /aivoloin, partitive aivoja /aivoloida)",
"name": "head"
},
{
"args": {
"1": "aivojen//aivoloin",
"2": "aivoja//aivoloida"
},
"expansion": "aivot (genitive aivojen /aivoloin, partitive aivoja /aivoloida)",
"name": "krl-noun"
},
{
"args": {
"1": "krl",
"2": "plural only"
},
"expansion": "(plural only)",
"name": "tlb"
}
],
"hyphenations": [
{
"parts": [
"ai",
"vot"
]
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "-",
"10": "-",
"11": "-",
"12": "-",
"13": "aivot",
"14": "aivojen",
"15": "aivoja",
"16": "aivoloih",
"17": "aivoloissa",
"18": "aivoloista",
"19": "aivoloilla",
"2": "-",
"20": "aivoloilta",
"21": "aivoloiksi",
"22": "aivoloina",
"23": "aivoloineh",
"24": "aivoloitta",
"3": "-",
"4": "-",
"5": "-",
"6": "-",
"7": "-",
"8": "-",
"9": "-",
"t": "V",
"type": "type 1/<i class=\"Latn mention\" lang=\"krl\">tyttö</i>, no gradation"
},
"name": "krl-decl-table"
},
{
"args": {
"1": "-",
"10": "-",
"11": "-",
"12": "-",
"13": "aivot",
"14": "aivoloin",
"15": "aivoloida",
"16": "aivoloih",
"17": "aivoloissa",
"18": "aivoloista",
"19": "aivoloilla",
"2": "-",
"20": "aivoloilda",
"21": "aivoloiksi",
"22": "aivoloina",
"23": "aivoloinke",
"24": "aivoloitta",
"3": "-",
"4": "-",
"5": "-",
"6": "-",
"7": "-",
"8": "-",
"9": "-",
"t": "T",
"type": "type 1/<i class=\"Latn mention\" lang=\"krl\">tyttö</i>, no gradation"
},
"name": "krl-decl-table"
},
{
"args": {
"1": "aivo"
},
"name": "krl-decl-poss"
}
],
"lang": "Karelian",
"lang_code": "krl",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Karelian dialectal terms",
"Karelian entries with incorrect language header",
"Karelian lemmas",
"Karelian nouns",
"Karelian pluralia tantum",
"Karelian terms derived from Proto-Finnic",
"Karelian terms inherited from Proto-Finnic",
"North Karelian",
"Pages using invalid parameters when calling Template:krl-decl-table",
"Pages with 3 entries",
"Pages with entries",
"krl:Organs"
],
"glosses": [
"brains"
],
"links": [
[
"brain",
"brain"
]
],
"raw_glosses": [
"(North Karelian or dialectal) brains"
],
"tags": [
"plural",
"plural-only"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈɑi̯ʋot/"
}
],
"synonyms": [
{
"sense": "South Karelian",
"word": "mozgut"
}
],
"word": "aivot"
}
Download raw JSONL data for aivot meaning in All languages combined (33.6kB)
{
"called_from": "form_descriptions/1831",
"msg": "unrecognized sense qualifier: North Karelian or dialectal",
"path": [
"aivot"
],
"section": "Karelian",
"subsection": "noun",
"title": "aivot",
"trace": ""
}
{
"called_from": "form_descriptions/1831",
"msg": "unrecognized sense qualifier: North Karelian or dialectal",
"path": [
"aivot"
],
"section": "Karelian",
"subsection": "noun",
"title": "aivot",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/2530",
"msg": "accepted heuristic header: table cell identified as header based on style, AND the cleaned text is in LANGUAGES_WITH_CELLS_AS_HEADERS[Karelian]; cleaned text: ^(*)) Possessive forms are very rare for adjectives and only used in substantivised clauses., style: background: var(--wikt-palette-green-1, #e2f6e2);font-size:smaller;max-width:22em;text-align:left////NodeKind.TABLE_CELL",
"path": [
"aivot"
],
"section": "Karelian",
"subsection": "noun",
"title": "aivot",
"trace": ""
}
{
"called_from": "parserfns/156",
"msg": "#tag creating non-allowed tag <pre> - omitted",
"path": [
"aivot",
"Template:krl-decl-table",
"#invoke",
"#invoke",
"Lua:Module:checkparams:warn()",
"extensionTag()"
],
"section": "Karelian",
"subsection": "noun",
"title": "aivot",
"trace": ""
}
{
"called_from": "parserfns/156",
"msg": "#tag creating non-allowed tag <pre> - omitted",
"path": [
"aivot",
"Template:krl-decl-table",
"#invoke",
"#invoke",
"Lua:Module:checkparams:warn()",
"frame:preprocess()",
"#tag",
"#tag"
],
"section": "Karelian",
"subsection": "noun",
"title": "aivot",
"trace": ""
}
{
"called_from": "parserfns/156",
"msg": "#tag creating non-allowed tag <pre> - omitted",
"path": [
"aivot",
"Template:krl-decl-table",
"#invoke",
"#invoke",
"Lua:Module:checkparams:warn()",
"extensionTag()"
],
"section": "Karelian",
"subsection": "noun",
"title": "aivot",
"trace": ""
}
{
"called_from": "parserfns/156",
"msg": "#tag creating non-allowed tag <pre> - omitted",
"path": [
"aivot",
"Template:krl-decl-table",
"#invoke",
"#invoke",
"Lua:Module:checkparams:warn()",
"frame:preprocess()",
"#tag",
"#tag"
],
"section": "Karelian",
"subsection": "noun",
"title": "aivot",
"trace": ""
}
{
"called_from": "parserfns/156",
"msg": "#tag creating non-allowed tag <pre> - omitted",
"path": [
"aivot",
"Template:krl-decl-table",
"#invoke",
"#invoke",
"Lua:Module:checkparams:warn()",
"extensionTag()"
],
"section": "Karelian",
"subsection": "noun",
"title": "aivot",
"trace": ""
}
{
"called_from": "parserfns/156",
"msg": "#tag creating non-allowed tag <pre> - omitted",
"path": [
"aivot",
"Template:krl-decl-table",
"#invoke",
"#invoke",
"Lua:Module:checkparams:warn()",
"frame:preprocess()",
"#tag",
"#tag"
],
"section": "Karelian",
"subsection": "noun",
"title": "aivot",
"trace": ""
}
{
"called_from": "parserfns/156",
"msg": "#tag creating non-allowed tag <pre> - omitted",
"path": [
"aivot",
"Template:krl-decl-table",
"#invoke",
"#invoke",
"Lua:Module:checkparams:warn()",
"extensionTag()"
],
"section": "Karelian",
"subsection": "noun",
"title": "aivot",
"trace": ""
}
{
"called_from": "parserfns/156",
"msg": "#tag creating non-allowed tag <pre> - omitted",
"path": [
"aivot",
"Template:krl-decl-table",
"#invoke",
"#invoke",
"Lua:Module:checkparams:warn()",
"frame:preprocess()",
"#tag",
"#tag"
],
"section": "Karelian",
"subsection": "noun",
"title": "aivot",
"trace": ""
}
{
"called_from": "parserfns/156",
"msg": "#tag creating non-allowed tag <pre> - omitted",
"path": [
"aivot",
"Template:krl-decl-table",
"#invoke",
"#invoke",
"Lua:Module:checkparams:warn()",
"extensionTag()"
],
"section": "Karelian",
"subsection": "noun",
"title": "aivot",
"trace": ""
}
{
"called_from": "parserfns/156",
"msg": "#tag creating non-allowed tag <pre> - omitted",
"path": [
"aivot",
"Template:krl-decl-table",
"#invoke",
"#invoke",
"Lua:Module:checkparams:warn()",
"frame:preprocess()",
"#tag",
"#tag"
],
"section": "Karelian",
"subsection": "noun",
"title": "aivot",
"trace": ""
}
{
"called_from": "parserfns/156",
"msg": "#tag creating non-allowed tag <pre> - omitted",
"path": [
"aivot",
"Template:krl-decl-table",
"#invoke",
"#invoke",
"Lua:Module:checkparams:warn()",
"extensionTag()"
],
"section": "Karelian",
"subsection": "noun",
"title": "aivot",
"trace": ""
}
{
"called_from": "parserfns/156",
"msg": "#tag creating non-allowed tag <pre> - omitted",
"path": [
"aivot",
"Template:krl-decl-table",
"#invoke",
"#invoke",
"Lua:Module:checkparams:warn()",
"frame:preprocess()",
"#tag",
"#tag"
],
"section": "Karelian",
"subsection": "noun",
"title": "aivot",
"trace": ""
}
{
"called_from": "parserfns/156",
"msg": "#tag creating non-allowed tag <pre> - omitted",
"path": [
"aivot",
"Template:krl-decl-table",
"#invoke",
"#invoke",
"Lua:Module:checkparams:warn()",
"extensionTag()"
],
"section": "Karelian",
"subsection": "noun",
"title": "aivot",
"trace": ""
}
{
"called_from": "parserfns/156",
"msg": "#tag creating non-allowed tag <pre> - omitted",
"path": [
"aivot",
"Template:krl-decl-table",
"#invoke",
"#invoke",
"Lua:Module:checkparams:warn()",
"frame:preprocess()",
"#tag",
"#tag"
],
"section": "Karelian",
"subsection": "noun",
"title": "aivot",
"trace": ""
}
{
"called_from": "parserfns/156",
"msg": "#tag creating non-allowed tag <pre> - omitted",
"path": [
"aivot",
"Template:krl-decl-table",
"#invoke",
"#invoke",
"Lua:Module:checkparams:warn()",
"extensionTag()"
],
"section": "Karelian",
"subsection": "noun",
"title": "aivot",
"trace": ""
}
{
"called_from": "parserfns/156",
"msg": "#tag creating non-allowed tag <pre> - omitted",
"path": [
"aivot",
"Template:krl-decl-table",
"#invoke",
"#invoke",
"Lua:Module:checkparams:warn()",
"frame:preprocess()",
"#tag",
"#tag"
],
"section": "Karelian",
"subsection": "noun",
"title": "aivot",
"trace": ""
}
{
"called_from": "parserfns/156",
"msg": "#tag creating non-allowed tag <pre> - omitted",
"path": [
"aivot",
"Template:krl-decl-table",
"#invoke",
"#invoke",
"Lua:Module:checkparams:warn()",
"extensionTag()"
],
"section": "Karelian",
"subsection": "noun",
"title": "aivot",
"trace": ""
}
{
"called_from": "parserfns/156",
"msg": "#tag creating non-allowed tag <pre> - omitted",
"path": [
"aivot",
"Template:krl-decl-table",
"#invoke",
"#invoke",
"Lua:Module:checkparams:warn()",
"frame:preprocess()",
"#tag",
"#tag"
],
"section": "Karelian",
"subsection": "noun",
"title": "aivot",
"trace": ""
}
{
"called_from": "parserfns/156",
"msg": "#tag creating non-allowed tag <pre> - omitted",
"path": [
"aivot",
"Template:krl-decl-table",
"#invoke",
"#invoke",
"Lua:Module:checkparams:warn()",
"extensionTag()"
],
"section": "Karelian",
"subsection": "noun",
"title": "aivot",
"trace": ""
}
{
"called_from": "parserfns/156",
"msg": "#tag creating non-allowed tag <pre> - omitted",
"path": [
"aivot",
"Template:krl-decl-table",
"#invoke",
"#invoke",
"Lua:Module:checkparams:warn()",
"frame:preprocess()",
"#tag",
"#tag"
],
"section": "Karelian",
"subsection": "noun",
"title": "aivot",
"trace": ""
}
{
"called_from": "parserfns/156",
"msg": "#tag creating non-allowed tag <pre> - omitted",
"path": [
"aivot",
"Template:krl-decl-table",
"#invoke",
"#invoke",
"Lua:Module:checkparams:warn()",
"extensionTag()"
],
"section": "Karelian",
"subsection": "noun",
"title": "aivot",
"trace": ""
}
{
"called_from": "parserfns/156",
"msg": "#tag creating non-allowed tag <pre> - omitted",
"path": [
"aivot",
"Template:krl-decl-table",
"#invoke",
"#invoke",
"Lua:Module:checkparams:warn()",
"frame:preprocess()",
"#tag",
"#tag"
],
"section": "Karelian",
"subsection": "noun",
"title": "aivot",
"trace": ""
}
{
"called_from": "parserfns/156",
"msg": "#tag creating non-allowed tag <pre> - omitted",
"path": [
"aivot",
"Template:krl-decl-table",
"#invoke",
"#invoke",
"Lua:Module:checkparams:warn()",
"extensionTag()"
],
"section": "Karelian",
"subsection": "noun",
"title": "aivot",
"trace": ""
}
{
"called_from": "parserfns/156",
"msg": "#tag creating non-allowed tag <pre> - omitted",
"path": [
"aivot",
"Template:krl-decl-table",
"#invoke",
"#invoke",
"Lua:Module:checkparams:warn()",
"frame:preprocess()",
"#tag",
"#tag"
],
"section": "Karelian",
"subsection": "noun",
"title": "aivot",
"trace": ""
}
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-19 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (d1270d2 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.